Wydawca treści

Informacja dot. realizacji projektu EFS +



Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach realizuje projekt :

Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie starachowickim (II)"

 

współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027

Priorytet FESW.10 – Aktywni na rynku pracy,

Działanie FESW.10.01 – Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy

 

Cel główny projektu:

Celem głównym projektu jest wzrost aktywności zawodowej osób bezrobotnych z terenu powiatu starachowickiego.

 

Grupa docelowa:

Osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, w tym w szczególności :

  • osoby młode w wieku 18 – 29 lat (w tym osoby z grupy NEET1),osoby samotnie wychowujące dzieci oraz opuszczające pieczę zastępczą,

  • osoby po 55 roku życia,

  • kobiety,

  • osoby z niepełnosprawnościami,

  • osoby długotrwale bezrobotne,

  • osoby z niskimi kwalifikacjami zawodowymi lub bez kwalifikacji,

  • osoby sprawujące opiekę nad osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz osoby powracające na rynek pracy po zakończonym okresie sprawowania opieki,

  • reemigranci i imigranci,

  • osoby, które po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zostały objęte ochroną czasową.

 

W ramach projektu udzielimy wsparcia co najmniej 230 osobom bezrobotnym w ramach takich form aktywizacji zawodowej jak: staże, prace interwencyjne, bony na zasiedlenie, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

Opis zadań w projekcie:

staże – będą służyć nabywaniu lub uzupełnianiu doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu. Do odbycia stażu zostanie skierowanych 75 bezrobotnych kobiet i mężczyzn. Uczestnicy stażu będą co miesiąc otrzymywać stypendium stażowe, dodatkowo w uzasadnionych przypadkach osobom bezrobotnym sfinansowane zostaną koszty badań lekarskich, osobom zainteresowanym zostaną sfinansowane koszty dojazdu do miejsca odbywania stażu oraz koszty opieki nad dzieckiem lub osobą zależną. W wyniku realizacji zadania
75 uczestników projektu zdobędzie doświadczenie zawodowe i zwiększy swoje szanse
na zdobycie zatrudnienia.

prace interwencyjne – zadanie będzie polegać na wsparciu zatrudnienia uczestnika projektu u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy między innymi poprzez pokrycie kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. W ramach projektu na prace interwencyjne skierowanych zostanie 30 bezrobotnych kobiet i mężczyzn. W tym 20 osób do sektora JST. W wyniku realizacji zadania po okresie refundacji 30 osób zostanie zatrudnionych z zapewnieniem co najmniej minimalnego zatrudnienia.

jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczejrealizacja zadania polegać będzie na wsparciu uczestników projektu w zakładaniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej poprzez udzielenie bezzwrotnej dotacji na utworzenie przedsiębiorstwa oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia
i prowadzenia działalności gospodarczej. W wyniku realizacji zadania

75 uczestników/uczestniczek projektu otrzyma jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej co skutkować będzie wzrostem samozatrudnienia.

refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – realizacja zadania będzie polegać na wsparciu zatrudnienia uczestnika projektu u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy między innymi poprzez pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia. W ramach projektu zakładamy utworzenie 30 stanowisk pracy dla bezrobotnych kobiet i mężczyzn. Efektem realizacji zadania będzie zatrudnienie 30 uczestników/ uczestniczek projektu na umowę o pracę z zapewnieniem co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

bon na zasiedlenie – realizacja zadania będzie polegać na wsparciu zatrudnienia uczestnika projektu u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy między innymi poprzez przyznanie bonu na zasiedlenie dla osób gotowych do zmiany miejsca zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia. Z formy tej skorzysta w ramach projektu 20 bezrobotnych kobiet i mężczyzn. W wyniku przyznania bonu na zasiedlenie 20 uczestników / uczestniczek projektu zwiększy swoją szansę na znalezienie zatrudnienia poza miejscem zamieszkania w związku uzyskaniem realnych środków finansowych umożliwiających zmianę miejsca zamieszkania.

pośrednictwo pracy - usługa pośrednictwa pracy służyć będzie uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby. W ramach usługi pośrednictwa pracy osoby bezrobotne będą informowane o aktualnej sytuacji na rynku pracy oraz aktualnych ofertach pracy i stażu. Ponadto osoby bezrobotne będą informowane o możliwości przystąpienia do projektu. Szczególny nacisk położony zostanie na udzielenie pomocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób bezrobotnych. W ramach realizacji projektu usługą pośrednictwa pracy objęci zostaną przede wszystkim uczestnicy projektu korzystający ze wsparcia w ramach stażu, prac interwencyjnych, refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, bonu na zasiedlenie, jak również inni uczestnicy projektu wymagający tego typu wsparcia.

poradnictwo zawodowe – realizacja zadania polegać będzie na pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu oraz planowaniu rozwoju kariery zawodowej. Podczas spotkań z doradcą zawodowym określone zostaną między innymi predyspozycje zawodowe uczestników projektu, w tym między innymi osób zainteresowanych podjęciem działalności, na podstawie testu badającego przedsiębiorczość oraz na podstawie wywiadu z klientem. W ramach realizacji projektu poradnictwem zawodowym objęte zostaną osoby bezrobotne zainteresowane podjęciem działalności gospodarczej, jak również inni uczestnicy projektu potrzebujący tego typu wsparcia.

Okres realizacji projektu: 01.01.2024 – 31.03.2025

Wartość projektu: 6 677 800,74 zł Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 5 676 130,63 zł
 

DYREKTOR
Powiatowego Urzędu Pracy
mgr Jarosław Nowak

 

1) osoba z kategorii NEET -  nie pracuje (tzn. jest bezrobotna lub bierna zawodowo), nie kształci się (tzn. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym), nie szkoli się (tj. nie uczestniczy i nie uczestniczył/a w okresie ostatnich 4 tygodni w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, finansowanych ze środków publicznych)


Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji